Smysl pořadu Bass Trap (česky Basová Past) spočívá v šíření prudce nakažlivého a těžko léčitelného viru známého jako dubstep. Jak jednoduché. Z pohledu dvojice Machine Funck jde o úlohu prostředníka, či chcete-li selektora pevných větví i životaschopných výhonků tohoto barevně pestrého, relativně mladého, bujaře rostoucího stylu. Jeho zvuk, vycházející z temnějších odnoží uk garage, se silným vlivem dubu, reggae, původního jungle a dalších, je jedním ze současných soundtracků urban kultury a šíří se přibližně od roku 2000 z Londýna. Od minimalismu jemných melodií a zklidňujících basových linek až po excentrické rytmické smrště a devastující subbasové hlubiny, od koncentrované mystiky protknuté archetypálními zvuky až po futuristickou vizi digitální reality, od konejšivé atmosféry dub spiritu až po rozlítané taneční wobblovačky. Významnou roli navíc hraje velký prostor pro fantasii. To vše s důrazným využitím pokroků techniky dnešní doby ve zvukové syntéze a následné reprodukci. Nebylo by ale ani stromu ani větví bez pevných a zdravých kořenů, které rozhodně nebudou opomíjeny.

V tomto směru považujeme za klíčovou silnou podporu domácí scény, která zejména díky vzkvétající produkci potvrzuje své ambice i potenciál naplnit očekávání přesahující české hranice. Pro takovou myšlenku je přímé napojení na posluchače přinášející možnost zpětné vazby z blízkého okolí zcela zásadní. Přátelskou spolupráci labelů, producentů a muzikantů, kteří tvoří hudbu, s pořadateli akcí, propagátory a djs, kteří ji přinášejí mezi lidi, může výrazně podpořit právě odpovídající prostor v médiích pro zajištění přísunu informací, novinek a vytváření posluchačské základny. Takovým spojením je možné stimulovat fungující a vzájemně se podporující komunitu jako zázemí pro rozvoj, posun a vůbec velké věci, které může česká dubstepová budoucnost přinést.

V neposlední řadě je to sama dobrá hudba, která oplývá úžasnou mocí spojovat, inspirovat a hýčkat lidské duše. Přesvědčení o těchto schopnostech nám propůjčuje chuť dělit se o pocity z ní a něco jako neotřesitelný mandát při jejím šíření. Zvuky na člověka číhají na každém kroku, ale opravdová hudba s „přidanou hodnotou“ občas v té změti ztrácí šanci oslovit. Ale jakmile se jí to podaří, otevřeného a zvídavého posluchače většinou hravě chytí. Nechte se chytit...

Pořad připravují DJové Nailer a Abu (duo Machine Funck). Bass Trap se na vlnách Radia 1 poprvé objeví ve čtvrtek 8.5. od jedenácti do půlnoci a dále pokračuje každých 14 dní.

0 komentářů: